بهترین و بدترین غذاها برای بواسیر کدام است؟

تغذیه مناسب برای افراد مبتلا به بواسیر چیست؟

بهترین و بدترین غذاها برای بواسیر کدامند؟

شعار کلی ما برای یک رژیم غذایی خوب برای درمان بواسیر این است که، “غذاهای فیبردار برای بواسیر زیاد بخورید و آب بدن تان را حفظ کنید.”

این شعار باید شعار همه افراد باشد، حتی کسانی که به بواسیر مبتلا نیستند. ولی در زندگی واقعی، هنگامی که سروقت غذاها می رویم این شعار ساده را از یاد می بریم و سبد غذایی خود را با غذاهایی پر می کنیم که خالی از غذاهای فیبردار و هیدراته است. پس احتمال مبتلا شدن به بواسیر را در خودمان تقویت می کنیم.

بیایید نگاهی به بهترین و بدترین غذاها برای بواسیر بیندازیم که می توانند به ایجاد بواسیر دردناک کمک کنند. شاید دانستن این موارد تلنگری برای همه ما باشد تا از این نوع غذاها دوری کنیم و سعی کنیم با تجدید نظر در آنها، یک رژیم غذایی سالم را در زندگی خود انتخاب کنیم.

بهترین و بدترین غذاها برای بواسیر

انواع فیبرها

دو نوع فیبر وجود دارد. فیبر محلول و فیبر نامحلول.

فیبر محلول در آب به صورت ژله مانندی حل می شود. به عنوان مثال برای اینکه تصوری از این نوع فیبر داشته باشید، مخلوط جو دو سر و آب را به یاد بیاورید. چه بو و حالتی دارد؟ هر بو یا حالتی داشته باشد مهم نیست، آنچه اهمیت دارد این است که این نوع فیبرها باعث می شوند تا مدفوع شما نرم شوند و به آسانی در هنگام اجابت مزاج تخلیه شود. بدون اینکه ناحیه مقعدتان را تحریک کند و باعث شود به یبوست مبتلا شوید.

فیبر نامحلول برعکس فیبر محلول و همانطور که از اسمش نیز پیداست در آب یا هر چیز دیگری حل نمی شود. مثلا یک قطعه از کرفس را در آب بریزید، می بینید که همانطور روی آب می ماند. خوردن این نوع غذاهای فیبردار نیز کمک می کنند تا همه مواد خوراکی در سیستم بدن تان جذب شوند و یک تعادل شیمیایی خوبی در روده شما ایجاد شود.

خیلی از مواد غذایی که دارای فیبر بالا هستند، هر دوی این فیبرها را در خود دارند. شما باید هر روز مقدار ۲۵ تا ۳۰ گرم یا بیشتر از مواد فیبردار در رژیم غذایی خودتان استفاده کنید. به طور کلی، یک سوم غذای شما باید شامل این نوع مواد غذایی باشد تا هنگام اجابت مزاج مدفوع نرمی داشته باشید (درست مثل زمانی که به اسهال مبتلا هستید) و دچار یبوست نشوید.

البته اگر استفاده از غذاهای فیبردار را شروع کردید، باید آن را ادامه بدهید، چون اگر ادامه ندهید و استفاده از آنها را قطع کنید و یا بیش از حد استفاده کنید، ممکن است باعث نفخ و باد شکم در شما شود. برای برطرف کردن این مشکل، در کنار مواد غذایی فیبردار باید مصرف مایعات را نیز از یاد نبرید و تا می توانید مایعات بیشتری بنوشید تا بدن شما بتواند از این مواد فیبردار استفاده کند. ۸-۱۰ لیوان آب (حداقل یک و نیم گالن) می تواند از بسیاری بیماری ها و همچنین یبوست و هموروئید در بدن شما پیشگیری کند.

چه غذاهایی برای بواسیر بهتر هستند؟

لوبیا، عدس و آجیل

حبوباتی مثل عدس، لوبیا، نخود و لوبیای سویا غذاهایی پر از فیبر هستند که می توانند از مبتلا شدن به بواسیر پیشگیری کنند. مصرف روزانه نیم فنجان لوبیا در انواع مختلف اش می تواند بین ۷ تا ۱۰ گرم فیبر (هم محلول و هم غیرمحلول)، بسته به نوعی که انتخاب می کنید، را در بدن تان فعال کند. همچنین مصرف نیم فنجان لوبیای سبز می تواند نیمی از کالری روزانه بدن تان را تامین کند.

حدود ۲۰ تا مغز بادام یا گردو دارای حدود ۳ گرم فیبر هستند. به جای استفاده از گوشت، سعی کنید لوبیا را جایگزین آن کنید تا در غذاهای خود از آنها استفاده کنید. همچنین می توانید از حبوبات و آجیل های مختلف در سالادهای خود استفاده کنید.

اما از طرفی کسانی که بواسیر دارند، نباید از غلات تصفیه شده مانند برنج سفید، نان سفید یا پاستا استفاده کنند، زیرا این مواد فیبر خود را از دست داده اند و به جز نفخ و باد شکم چیز دیگری برای این افراد ندارد.

شکرهای تصفیه شده مانند کیک، شکلات و شیرینی هم به خاطر فیبر کم شان، در افراد چاقی که بواسیر دارند می تواند باعث یبوست شود، پس بهتر است این مواد را از لیست غذاهای خودتان حذف کنید و یا می توانید کمتر از آنها استفاده کنید.

بدترین غذاها برای بواسیر، مصرف غذاهای تند مانند سس های تند، فلفل و خردل است، این غذاها یبوست و بواسیر را تشدید می کنند.

غذاهای نمک سود شده مانند زیتون و ساردین های نمک سود شده و سایر غذاهای غنی از نمک نیز برای مبتلایان به هموروئید بدترین غذا است.

و در آخر، بدترین چیزی که می تواند بواسیر را تشدید کند و افراد مبتلا باید از آن اجتناب کنند، سیکار کشیدن است. سیگار و کلا دخانیات می تواند رگ های خوبی را گشاد کند و این برای کسانی که بواسیر دارند خیلی خیلی خطرناک است. ما در سایت دکتر درد  drdard.ir همیشه در کنارتان هستیم و برای هر گونه مشاوره درباره بهترین و بدترین غذاها برای بواسیر یا مواردی که باعث پیشگیری از مبتلا شدن به بواسیر یا هموروئید می شود، می توانید با ما در ارتباط باشید.

منبع: دکتر درد

Add a comment