درمان خانگی بواسیر یا هموروئید

درمان خانگی بواسیر یا هموروئید

درمان خانگی بواسیر شامل مواردی است که باعث می شوند درد و ناراحتی شما کمتر شود، اگر بواسیر شما در حالتی وخیم نیست و هنوز خارش و درد به حدی غیرقابل کنترل نرسیده می توانید با روش های سریع تر در خانه، این درد و خارش های جزیی را درمان کنید.

درمان خانگی بواسیر یا هموروئید

درمان خانگی بواسیر شامل موارد درمانی است که در هر خانه ای پیدا می شود ولی باید به یاد داشته باشید که این روش ها برای درمان نهایی مناسب نیستند و اگر درد و ناراحتی زیادی را تحمل می کنید باید به پزشک متخصص مراجعه کنید و روش های دیگر درمانی را که شامل لیزر درمانی یا جراحی است را امتحان نمایید.

بسیاری از روش های درمان خانگی بواسیر به شما کمک می کند تا از یبوست پیشگیری کنید و به راحتی قبل از اینکه به بواسیر یا هموروئید مبتلا شوید جلوی تشکیل آن را بگیرید.

درمان خانگی بواسیر برای تسکین دردها

 

درمان درد بواسیر با حمام گرم

برای تسکین درد و خارش بهترین راه درمان خانگی بواسیر، استفاده از حمام گرم است. در یک وان حمام، چند اینچ آب گرم بریزید و به مدت ۱۵ دقیقه داخل آن بنشینید. این کار را در هر روز، دو یا سه بار تکرار کنید و بهترین زمان برای انجام آن هم بعد از اجابت مزاج و حرکت روده است. اگر خواستید می توانید ناحیه مورد نظر را با صابون بدون اسید شستشو دهید، البته بهتر است بعد شستشو پوست را کاملا پاک نکنید.

ناحیه مورد نظر را می توانید با یک پارچه و حوله نرم به آرامی خشک کنید. حتی اگر حس خوبی به شما می دهد می توانید از یک خشک کن خنک کننده در یک محیط سرد نیز استفاده کنید.

همچنین حمام های آب گرم ویژه ای نیز وجود دارند که می توانید آنها را به طور مستقیم بر روی صندلی توالت فرنگی نصب کنید و به آسانی بعد از دفع مدفوع از آنها برای تسکین درد مقعدتان استفاده کنید.

درمان خانگی بواسیر و هموروئید

بهترین میوه برای درمان خانگی بواسیر

همچنین برای تسکین درد و خارش می توانید با یک دستمال مرطوب یا کرم فندق (که بدون نسخه و به راحتی می توانید از داروخانه تهیه کنید) ناحیه مورد نظر را مالش دهید تا عوارض جانبی درد و خارش را از بین ببرد. البته باید توجه داشته باشید که از مواد دارای هیدروکورتیزون نباید بیش از یک هفته استفاده کنید. مگر اینکه پزشک متخصص شما در آن را تایید و تجویز کرده باشد. برای مشاوره در این مورد می توانید با دکتر درد که یک سایت راهنمای بیماری بواسیر و هموروئید drdard.ir است ارتباط داشته باشید و هر گونه سوالی را از ما بپرسید.

برای درمان بواسیر چه بخوریم؟

خیلی خلاصه اشاره کنیم که:

 1. کاهو: غذاهای که فیبر زیادی دارند می توانند به رفع بواسیر کمک کنند.
 2. توت: خانواده میوه های کوچیکی مثل شاه توت و بلوبری به دلیل داشتن فیبر و آنتی اکسیدان
 3. آب بتوشید!
 4. مواد غذایی که ویتامین k دارند.
 5. موادی غذایی که ویتامین c دارند می توانند برای بواسیر مفید باشند.

درمان خانگی بواسیر خفیف با یخ

یک راه دیگر برای درمان خانگی بواسیر و تسکین درد استفاده از یخ است. یک تکه یخ را چند بار در روز در ناحیه مورد نظر قرار دهید. این کار می تواند درد را تسکین و تورم های ایجاد شده را کاهش دهد.

از داروهای مسکن استفاه کنید. برای کاهش درد می توانید از داروهای بدون نسخه مانند استامینوفن، آسپرین یا ایپوپروفن استفاده کنید. این داروها نیز می توانند تا حدودی در کاهش درد به شما کمک کنند. البته استفاده زیاد از آنها می تواند عوارضی را با خود داشته باشد به خصوص زمانی که شما به این نوع داروها حساسیت داشته باشید. پس بهتر است قبل از مصرف با یک پزشک در باره استفاده از این داروها مشورت کنید. البته در سایت دکتر درد می تونید به بخش درمان دارویی مراجعه کنید.

یک تذکر مهم:

از خاراندن و خراش ناحیه آسیب دیده اجتناب کنید. اگر احساس خارش دارید جلوی خودتان را بگیرد و محل آسیب دیده را به هیچ وجه با دست خارش ندهید. این کار باعث می شود به پوست آن ناحیه آسیب بیشتری برسانید و در ضمن سوزش و خارش را هم بدتر کنید.

از لباس های نرم و پنبه ای و نخی استفاه کنید. این لباس ها باعث می شوند ناحیه مورد نظر مرطوب بمانند و هموروئید و بواسیر شما را زیاد اذیت نکند.

استفاده از حمام آب گرم برای کاهش درد بواسیر

استفاده از حمام آب گرم برای کاهش درد بواسیر

 

چند توصیه برای معالجه خانگی بواسیر

 • عادت های دستشویی رفتن خودتان را بیشتر کنید.
 • اگر نیاز به دستشویی و استفاده از توالت دارید بیشتر از چند دقیقه آن را به تاخیر نیندازید.
 • سعی نکنید درد و فشار اجابت مزاج را تحمل کنید.
 • هر وقت نیاز داشتید منتظر نمانید و سریعا خودتان را تخلیه کنید.
 • سعی کنید یک زمان بندی معمولی برای این کار داشته باشید و هر روز در یک زمان خاص این کار را انجام دهید و بدن تان را به این زمان بندی عادت بدهید.
 • بعد از توالت محل آسیب دیده را با کاغذها یا دستمال های مرطوب خشک کنید.
 • اگر حس می کنید دستمال تحریک کننده و خشک و زمخت است از آن استفاده نکنید. تا می توانید از دستمال های مرطوب، بدون الکل و پارچه ای نرم برای این کار استفاده کنید. با ناحیه آسیب دیده به ملاطفت رفتار کنید.
 • به هیچ وجه اجابت مزاج خودتان را نگه ندارید.
 • اگر احساس می کنید که نیاز به اجابت مزاج دارید این کار را بدون وقفه انجام دهید. با هر لحظه ای که اجابت مزاج خود را به تاخیر می اندازید، مدفوع به عقب برمی گردد و باعث فشار آوردن زیاد به ناحیه مورد نظر می شود.
 • اجابت مزاج را درست در زمانی که مجبورید انجام دهید و لحظه ای تعلل نکنید.
 • به صورت چمباتمه در دستشویی بنشینید. سعی کنید هنگام اجابت مزاج، زانوهای شما بالاتر باشد تا حرکت روده ای آسانی را داشته باشید و تمام مدفوع از بدن تان خارج شود.

منبع: بهترین دکتر بواسیر در تهران

Add a comment